Öğrenim Olanakları

Kütüphane Hizmetleri

Öğrenci merkezli öğretim yaklaşımını benimsemiş olan İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilerin öğrenim yaşantıları boyunca bilgiye erişimini en etkili şekilde sağlamak için Türkiye’deki üniversite kütüphaneleri içinde en eskisi ve en büyüğü olan İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi kampüs içi ve kampüs dışında erişim olanaklarıyla öğrencilerimize hizmet vermektedir. Öğrencilerin "@ogr.iu.edu.tr" uzantılı e-posta adreslerini kullanarak, yalnızca kampüs içi değil, uzaktan erişim ile de abone elektronik veri tabanları ve e-kitap arşivlerinden bilgiye erişimleri mümkündür. Çalışma mekanı açısından da konforlu bir ortam sunan İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Akademik Dönemde Haftaiçi  8:30-20:30 ve Cumartesi günleri 11: 00-18:00 arasında hizmet vermektedir.

Ayrıca Fakülte ve Enstitülerimizin bir kısmında nadir ve ilgili akademik birimlerin çalışma alanlarına özgü eserleri barındıran Fakülte Kütüphaneleri ve Enstitü Kütüphaneleri de öğrencilerimize hem çalışma ortamı sunmakta ve hem de öğrenim alanlarıyla ilgili eserlere erişimlerine olanak vermektedir.

Bilişim Hizmetleri

Öğrencilerimiz “@ogr.iu.edu.tr” uzantılı bir e-posta hesabını http://ogr.iu.edu.tr adresinden edinebilmektedirler.

İstanbul Üniversitenin bütün yerleşkelerinde eduroam hizmeti ile Wi-Fi internet hizmeti verilmektedir. Ayrıca üniversitenin hemen her biriminde öğrenci kullanımına açık ve internet erişimli bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır.

Her dönem kayıt yenileme, ders seçme işlemleri AKSİS programı üzerinden online yapabilmektedirler. Ayrıca AKSİS programı kullanılarak öğrenciler aldıkları derslerin öğretim üyeleri ile haberleşebilmekte, ders içeriklerini görebilmekte, sınav ve ders programlarına erişebilmekte ve belge isteklerini (öğrenci belgesi, transkript vb.) sistem üzerinden yapabilmektedirler.

 

Sosyal Ağ

İstanbul Üniversitesi Sosyal Ağı, öğrencilerin üniversitedeki bilimsel ve sosyal her türlü etkinlikten haberdar olabilmesi, üniversite bünyesinde kurulmuş gruplara üye olabilmesi ve burs/iş/staj ilanlarına ulaşabilmesini sağlayan bir platform olarak hizmet vermektedir.

Sürekli Eğitim Merkezi

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (İÜ SEM), üniversite öğrencilerine gereksinim duydukları alanlarda danışmanlık ve eğitim hizmeti, ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim programları, kurslar, seminerler, konferanslar vb. hizmetleri sunmaktadır.

İstanbul Üniversistesi Dil Merkezi

İstanbul üniversitesi Dil Merkezi öğrencilerimize en çağdaş teknik, metot ve yaklaşımlarla yabancı dil öğrenme fırsatı sunmaktadır.

Araştırma

İstanbul Üniversitesi Araştırma altyapısı lisans ve lisansüstü öğrencilerin bilgi ve becerilerini arttırmaları amacıyla kullanıma açıktır. Mevcut Araştırma Laboratuvarlarına ilişkin bilgiler Araştırma Laboratuvarı Bilgi Sistemi’nden erişilebilir ve öğrenciler ilgi duydukları laboratuvarların sorumlu öğretim üyeleri ile iletişime geçerek laboratuvar ortamlarını görebilmekte ve araştırmalara katılabilmektedirler.

Öğrenciler yarı-zamanlı öğrenci asistan olarak üniversitenin çeşitli birimlerinde çalışma olanağına da sahiptirler.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2024