Konaklama/Barınma

İstanbul Üniversitesi Yurtları

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için barınma sorunlarına titizlikle eğilmektedir. Dr. Safiye Ali Öğrenci Yurdu (Fatih) ve Ömer Halisdemir Öğrenci Yurdu (Bahçelievler) olmak üzere iki adet Yurt binası bulunmakta olup, kız ve erkek öğrencilere hizmet vermektedir.

Yurt ücreti 2 ve 3 kişilik odalar için aylık 1.500 TL. Misafir ücreti günlük 150 TL’dir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için barınma ücreti yurt ücretinin iki katıdır. (Ücret tarifeleri yıllık olarak güncellenmektedir)


Başvurular ve Yerleştirme

İstanbul üniversitesi öğrencileri Akademik takvime uygun olarak belirlenen tarihlerde Aksis üzerinden yurt başvurusunda bulunur.

Öğrenciler Aksis üzerinden Yurt Başvuru Formunu doldururlar. Formundaki bilgiler, belirlenen değerlendirme ölçütlerine göre puanlanır ve puanlama sonucuna göre yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin listesi ilan edilir.

Yerleşme hakkı kazanan öğrenciler, kayıt takviminde belirtilen tarihler arasında istenen tüm belgeleri tamamlayıp Müdürlüğe teslim ederek kayıt yaptırırlar. Belirtilen tarihler arasında belgelerini tamamlamayanlar yerleşme hakkını kaybeder.

Yerleştirmeler yurt kontenjanına göre yapılır.

İlk 500’e giren öğrenciler ile Şehit ve gazi yakını olan öğrenciler ücretsiz barınma hizmetinden faydalanır. Ailesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında ikamet eden öğrenciler öncelikli olarak değerlendirmeye alınır.

Yurtta kalma süresi, ilgili eğitim-öğretim yılını kapsar.
Ayrıntılar için: http://sks.istanbul.edu.tr/?p=6895

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2024