Rektörümüzden...

Dünyanın en köklü ve saygın üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi, açık ve uzaktan eğitim öğrencileri de dahil olmak üzere 500 bini aşan öğrenci sayısı ve 10 binin üzerindeki akademik ve idari personeli ile eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve toplumsal katkı faaliyetlerini sürdürmektedir. Dünya üniversite sıralamalarında hem genel hem de alan bazında önemli başarılara imza atmaya devam eden İstanbul Üniversitesi, URAP tarafından hazırlanan “Üniversitelerimize Göre Dünya Genel Sıralamaları Raporu"na göre ARWU dünya sıralamasında ilk 500’de yer alan tek Türk üniversitesi olma özelliğini korumaktadır. Alan bazında değerlendirildiğinde ise Diş Hekimliği ve Ağız Bilimleri alanında 100-150 ve Biyolojik Bilimler, Klinik Tıp, Halk Sağlığı alanlarında ise 401-500 bandında dereceler elde ederek ilk 500 üniversite arasında önemli bir performans sergilemiştir. Yine dünyanın diğer saygın sıralama kuruluşlarının (QS, THE, URAP, CWTS, NTU, RUR, US-NEWS) sıralamalarına da bakıldığında hem genel hem de alan bakımından çok başarılı bir konumda bulunmaktadır.

Kuruluşundan günümüze Türkiye’nin ekonomik, siyasal, hukuki ve kültürel gelişimine katkı sağlayan, ulusal ve uluslararası bilimsel eser ve proje üreten, toplumun ihtiyaç duyduğu sosyal sorumluluk faaliyetlerine kayıtsız kalmayan ve bu alanda katma değer sağlayan, sahip olduğu girişimci ve yenilikçi yapısı ile geleceğin nesillerini yetiştiren İstanbul Üniversitesi, Türkiye’deki 11 Araştırma Üniversitesinden biridir. Bu hüviyetin yüklediği sorumluluğun farkında olarak faaliyetlerine devam eden İstanbul Üniversitesi, vizyon ve kalite odağından taviz vermeden çalışmaya devam etmektedir.

"İstanbul Üniversitesi; Dünyaya Söyleyecek Sözümüz Var"

Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanındaki kurum ve kuruluşlarda çalışarak üniversitemizi en iyi şekilde temsil eden mezunlarımızla İstanbul Üniversiteli olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İstanbul Üniversitesi’nin yetiştirdiği değerli öğrencilerimizin neler yapabileceğinin en güzel kanıtı Türkiye’nin Nobel Ödülü kazanmış iki aydınının da İstanbul Üniversitesi mezunu olmasıdır. Daha önce İletişim Fakültesi Mezunumuz Orhan Pamuk ile yaşadığımız Nobel gururunu, 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü alan İstanbul Tıp Fakültesi Mezunumuz Prof. Dr. Aziz Sancar ile bir kez daha yaşadık.

"Yükseköğretimde uluslararasılaşma" parametresinden hareketle, eğitim ve araştırma alanında uluslararası projeler geliştiriyoruz. Erasmus ve Mevlana değişim programları aracılığıyla öğrenci, akademisyen ve idari personel değişimlerini gerçekleştiriyoruz. Dünyadaki saygın pek çok üniversite ile ikili anlaşmalar imzalıyoruz. Şu anda bu kapsamda 705 uluslararası anlaşmaya sahibiz. Yine uluslararasılaşma politikamız çerçevesinde Bangladeş’ten Tayland’a; Madagaskar’dan Kamboçya’ya kadar 154 ülkeden toplam 8600 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktayız.

Üniversitemizi tercih eden öğrencilerimizi İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel, çağdaş ve modern eğitim anlayışı ile yetiştireceğiz. Hedeflerimize öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin, mezunlarımızın yani Büyük İstanbul Üniversitesi Ailesi’nin destekleriyle kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyorum. Saygı ve sevgilerimle…


Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR
İstanbul Üniversitesi Rektörü

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2024