PHYSICS I

İzlence Formu

Ders Adı PHYSICS I Kod FIZK1303
Kredi 5 AKTS 6
Z/S Zorunlu Teorik Saat 4
Uygulama Saat 2 Lab Saat 0
Ders Dili İngilizce Dersi Veren Prof. Dr. ŞÖLEN BALMAN
Dersin Veriliş Türü Uzaktan

Dersin Amacı

Temel fizik kavram ve prensiplerini kavramak, doğadaki olay ve olguları temel fizik yasalarıyla açıklamak, temel fizik problemlerini matematiksel teknik ve analizlerle çözebilme yeteneği kazanmak, öğrenim yaşamında kullanılacak temel fizik bilgisini oluşturmaktır.bilgisini oluşturmaktır.

İçerik

Fizik ve Ölçme, Vektörler, Bir boyutta hareket, İki boyutta Hareket, Hareket Kanunları, Dairesel Hareket ve Newton Kanunlarının diğer Uygulamaları, İş ve Kinetik Enerji, Potansiyel Enerji ve Enerjinin Korunumu, Doğrusal Momentum ve Çarpışmalar, Katı Cismin Sabit Bir Eksen Etrafında Dönmesi, Yuvarlanma Hareketi ve Açısal Momentum, Statik Denge ve esneklik, Gravitasyon.

Öğretim Yöntemleri

1-Ders sunumları ve notları , Kitaplar ( konu anlatım ve problem çözümlü kitaplar). 2- Slayt gösterileri , applet uygulaması ile görsel olarak öğrenme. 3-Uygulamalı problem 4- UZAKTAN EĞİTİM Pandemi durumuna göre dersin büyük bir bölümü bilgisayara dayalı uzaktan öğretim olarak verilebilir.

Kaynaklar

Fiziğe giriş kitapları ve internet kaynakları. Ders Ingilizce olduğundan Kaynaklara İngilizce izlenceden bakınız. Aşağıda Ingilizce emel bilimciler ve Mühendisler için Fiziğe giriş kitaplarının yazarlarını bulabilirsiniz. 1- D.C. Giancoli 2- R.A. Serway 3- H.D. Young and R.A. Freedman 4- D. Halliday, R. Resnick, J. Walker

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2024