ASTRONOTİK

İzlence Formu

Ders Adı ASTRONOTİK Kod ASUB4131
Kredi 2 AKTS 3
Z/S Seçmeli Teorik Saat 2
Uygulama Saat 0 Lab Saat 0
Ders Dili Türkçe Dersi Veren Dr. Ögr. Üyesi ASUMAN GÜLTEKİN ANNAK

Dersin Amacı

Öğrencilerin uzay uçuşlarının tarihçesi, yörüngeler, dünya çevresinde yörüngedeki insanlı ve insansız hava-uzay araçlarını ve bunları yörüngeye koyan roketler ile astronomi amaçlı uydular hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır.

İçerik

Astronotik'in Tarihçesi, Roketler, Roket Yakıtları, Yörüngelerin Sınıflandırılması, Uzay Araçları ve Sınıflandırılmaları, Astronomi Amaçlı Yer Yörüngeli Uydular ve Güneş Sistemi Uyduları

Öğrenme Çıktıları

Öğrenciler, Astronotiği tanımlar, Farklı roket motorları ve yakıtları hakkında temel bilgiye sahibi olur , İtme kuvveti, öz itim, egzoz hızı gibi parametrelerle roketlerin performansını değerlendirir, Uyduların farklı yörüngelerdeki hızlarını hesaplar, Tarihteki belli başlı uçuş projelerini bilir, insanlı ve insansız uzay uçuşları ile ilgili genel bilgilere sahip olur, Çeşitli astronomi amaçlı uydular hakkında bilgi sahibi olur.

Yeterlilik İlişkisi

Dersler, bilgisayarda görsel materyallerle desteklenerek teorik anlatılır. Soru ve cevaplarla öğrencilerin katılımı sağlanır.

Kaynaklar

İnternet

Öğrenme Çıktılarının Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin öğrenme çıktıları program yeterliliklerinden 1, 3, 6, 7 ve 8. maddelere daha yüksek bir katkıda bulunurken, 2. 4. ve 5. maddelere katkısı orta derecededir.

2018 © Bilgi İşlem Daire Başkanlığı.